PROFESOR CANTO

Data naşterii:
Naţionalitatea: Română
Starea civilă:
Adept al educaţiei centrate pe elev, ajustează ritmul de predare şi abordarea didactică la nevoile specifice ale elevului (individualizare şi diferenţiere), urmărind în permanenţă îmbunătăţirea substanţială a reţinerii de informaţii, performanţei şi a rezultatelor elevilor săi.
Bogata şi diversa activitate artistică şi pedagogică, expresie a unei sinteze de calităţi profesionale demonstrează la Aurel Poenaru o pregătire solidă şi o preocupare continuă pentru aprofundare şi perfecţionare.
Experienţă Profesională Formare şi Pregatire
Membru fondator al Coralei Episcopale a Râmnicului, membru fondator al Coralei Sf. Mina, membru fondator al trupei Concerto (2011), solist pe scena Filarmonicii şi dirijor (din anul 2010) al concertelor educative.
Devenind oficial dirijorul Corului Euphonia în 2014, preocuparea continuă pentru diversificarea şi aprofundarea repertoriului coral s-a materializat în concerte cu tematici deopotrivă eclectice şi unificatoare.
Cu o paletă largă de abordare a genurilor muzicale, de la monodie la vocal-simfonic, Aurel Poenaru este într-o permanentă căutare de lucrări muzicale pe care să le prezinte publicului meloman.
Dedicat şi implicat în activitatea de dirijor al Corului Euphonia al Filarmonicii Ion Dumitrescu, Aurel Poenaru activează, în paralel, din anul 2013, la Şcoala Populară de Artă din Râmnicu Vâlcea ca profesor de canto şi de teoria muzicii.

Aurel Poenaru a absolvit Liceul de Artă din Râmnicu Vâlcea în 1998.
În acelaşi an devine membru al Coralei Euphonia a Filarmonicii Ion Dumitrescu din Râmnicu Vâlcea la partida de tenor.
Îşi continuă activitatea artistică în cadrul filarmonicii şi în timpul studenţiei. Absolvent al Facultăţii de Pedagogie Muzicală din cadrul Universităţii Spiru Haret.
Hobby-uri
PROFESOR CANTO
Poenaru Aurel

Date Personale
Data naşterii:
Naţionalitatea: Română
Starea civilă:
Aptitudini Personale
Experienta Profesionala

Formare si Pregatire
Aurel Poenaru a absolvit Liceul de Artă din Râmnicu Vâlcea în 1998.
Hobby-uri

SCOALA DE ARTE SI MESERII, RM. VALCEA